List Motywacyjny

Wśród kandydatów panuje błędna opinia, że list motywacyjny jest jest mało istotnym elementem podania o pracę i że decydującym elementem w etapie rekrutacji jest doświadczenie, wykształcenie oraz umiejętności. Jak się jednak okazuje list motywacyjny odgrywa bardzo istotną rolę. Zauważmy, że po zapoznaniu się z CV na pewne stanowisko jest sześciu kandydatów sztywno spełniających wymagania, a na rozmowę ma zostać zaproszonych tylko trzech kandydatów. Oczywiste jest, że kolejnym krokiem rekrutacji będzie ocena listu motywacyjnego.

Jak sama nazwa wskazuje list motywacyjny ma udowodnić fakt, że Twoja aplikacja nie jest przypadkowa i znasz swoje cele. Masz wytłumaczyć dlaczego ubiegasz się o pracę w tej firmie oraz to, że praca ta łączy się z Twoimi kompetencjami. Traktuj swój list motywacyjny jako formę swojej reklamy, wyeksponuj siebie jakie doskonałego pracownika godnego zaufania. List motywacyjny daje również szanse wyjaśnienia przerwy między zatrudnieniami o którą często jesteśmy pytani podczas rozmowy kwalifikacyjnej, równie dobrze możemy pochwalić się sukcesami na studiach, w życiu prywatnym jeśli są one powiązane z zawodem o jaki się ubiegamy.

Pismo to posiada jeszcze jedną ważną zaletę. W odróżnieniu od sztywno poukładanych tabelek, ramek i rubryczek jakie można znaleźć w CV, tutaj mamy pewną formę narracji w której sami dobieramy słowa i styl wypowiedzi co jednocześnie daje nam ogromne pole działania w której można wyczytać czy:

1. Czy jesteśmy osobą zorganizowaną lub chaotyczną
2. Czy potrafimy myśleć logicznie, argumentować swoje zdanie
3. Jaki posiadamy temperament oraz jak umiemy zorganizować swoją pracę

Wiele osób traktuje List Motywacyjny jak nie potrzebny wymóg który jest wymagany przy składaniu swojego podania o pracę. Jest to błędne spostrzeżenie. Zacznij traktować List Motywacyjny jako pismo które przybliży Ciebie do upragnionego stanowiska i da Ci szansę na szersze zaprezentowanie swojej osoby. Coraz częściej można spotkać szablonowe podejście kandydatów do wymogu składania Listu Motywacyjnego. Jest to niedopuszczalne zachowanie. Bo jak można nazwać osobę która nazywa siebie osobą kreatywną co do każdego pracodawcy wysyła identyczną aplikację ze swoim podaniem. Jest to forma antyreklamy oraz podaje w wątpliwość kompetencje takiego kandydata. Będąc kreatywnym należy zadbać o swój indywidualizm o zwróci się to ze sporą nawiązką, gdyż szybko to zostanie zauważone.